Czas: 08:50

Odsłony: 515

1 0

Dodany: 2012-05-28 18:11:40

Autor: Suat Salgin

Kategoria: Ludzie i Blogi

SUATSALGIN

AYVALIK BELEDİYESİNİN ZEYTİN MÜZESİ AÇILIŞI VE 2. YEMEK ŞENLİĞİNE İLGİ YOĞUN OLDUSUAT SALGIN
BALIKESİR - Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde, 'En İyi Tarif Benimki' adını taşıyan 2. Ayvalık Yemek Şenliği programı kapsamında Ayvalık Belediyesi tarafından ilçede bir ilk olma özelliğini taşıyan Zeytin Müzesi'nin açılışı oldukça görkemli oldu.
Kültür ve Sanat'ın Başkenti olma yolunda hızla ilerleyen ilçenin ilk müzesi olarak nitelendirilen eski Vakıflar Zeytinyağı Fabrikasının, Ayvalık Belediyesi tarafından düzenlenen açılışı oldukça coşkulu gerçekleşti.
Açılışta; CHP Genel Sekreteri ve Parti Sözcüsü Bihlun Tamaylıgil, CHP Balıkesir Milletvekilleri; Nedret Akova, Haluk Ahmet Gümüş, Namık Havutça, Yunanistan'ın Kuzey Ege Adaları Bölge Valisi Nasos Yakalis, Altınova Belediye Başkanı Asım Sürer, CHP Ayvalık İlçe Başkanı Fatih Ayyürek, Ayvalık Belediyesi Meclis Üyeleri, yemek şenliğine katılan ülke genelindeki ünlü gurme yazarları, Yunanistan'ın Midilli adasından ilçeye gelen katılımcılarla oldukça kalabalık olduğu gözlenen vatandaş topluluğu hazır bulundu.
Ayvalık Belediyesi'nin efsanevi bando takımı ile Roman Müzik Orkestrasının konserlerinin ardından yapılan açılışta konuşan Ayvalık Belediye Başkanı Hasan Bülent Türközen, Ayvalık'ın turizm pastasından hak ettiği payı alabilmek içine ilçenin turizm alanındaki alternatiflerini sunmaya çalıştıklarını kaydederek, "Ayvalık'ın doğal, tarihi, kültürel güzelliklerinin yanı sıra zeytin ve zeytinyağı ile harmanlanan mutfağı olduğunun altını çizdi.
Kuzey Ege'de yetişen zeytinin kalitesinin tüm dünya tarafından kabul edildiğini kaydeden Türközen, Ayvalık'ın zeytin ve zeytinyağının ise bambaşka olduğunu ve bu yüzden de Ayvalık'ın Zeytin'in ve Zeytinyağının Başkenti olduğunun altını çizerek, bu düşünceyle hareket ederek, çok sevdiği ilçe halkına Zeytin Müzesi kazandırmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Facebook